«Αυτοκράτορας» από τα παλιά ο Άρης... τσάκισε τον άψυχο Παναθηναϊκό από το -19! (video)

Ο Άρης τέθηκε αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο και κατόρθωσε να κάνει (πολύ) δύσκολο το βράδυ των «πρασίνων» με ένα απίστευτο κρεσέντο στο δεύτερο ημίχρονο που τον οδήγησε την ολική ανατροπή από το -19 και του έδωσε μία μεγάλη νίκη!

Τι και αν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19 πόντους στον Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη, ένα τρομερό κρεσέντο των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο με οδηγούς τον εξωπραγματικό Χάνλαν και τον επίσης τρομερό Νετζήπογλου έφερε την ολική ανατροπή και τελικά τη νίκη με 10 πόντους! (81-71)

O Άρης εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι παίρνοντας «κεφάλι» με 6-3 στο 3ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, επέστρεψε με σερί 8-0 από τρίποντο δια χειρός Σαντ-Ρος και από δύο προσπάθειες του Ουάιτ που έφεραν το σκορ στο 15-13 υπέρ των «πρασίνων» λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Μποχωρίδη έδωσε ηρεμία στη δημιουργία των φιλοξενούμενων που έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στο 14’ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νέντοβιτς (17-28).

Οι αποφάσεις του Παναθηναϊκού τον δικαίωσαν και στη συνέχεια, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 43-24!

Μετά την ανάπαυλα η διαφορά μειώθηκε στους 11 (35-46) στο 24’, αλλά και στους 8 στο 27’ από την αντεπίθεση του Άρη που έφερε το όνομα του πολύ δραστήριου Όλιβιερ Χάνλαν των 23 πόντων μέχρι εκείνη τη στιγμή. Η άμυνα του «Εξάστερου» δέχθηκε 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 25 σε περίπου 7 λεπτά στην τρίτη περίοδο φτάνοντας στο 49-54 (28’). Στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο -1 (55-56).

Το 57-57 στο ξεκίνημα της τέταρτης πράξης έγινε 64-62 με τον Άρη να περνά μπροστά στο 35’ μετά την πρώτη περίοδο με τον Νετζήπογλου. Ο εξωπραγματικός Χάνλαν συνέχισε να προκαλεί χάος στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με τον 33ο του πόντο έγραψε το 72-66 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. To παιχνίδι είχε πανηγυρική εξέλιξη για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν στο +10 (81-71) μετά από ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα:
15-20, 43-24, 55-57, 81-71

Άρης (Καστρίτης):
Κάουαν 3 (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάνλαν 35 (9/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 7, Τζούστον 12 (6/7 δίποντα), Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ

Παναθηναϊκός (Πρίφτης):  Πέρι 12 (1/7 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Παπαπέτρου 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2/3 δίποντα, 2/10 τρίποντα), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ρος 10 (2)