Λάρισα - Κολοσσός Ρόδου 81-77: Ο Θριτ από μηχανής θεός για τους γηπεδούχους (video)

Χορταστικό παιχνίδι στην Λάρισα, με τον Τζέι Θριτ να λυτρώνει τους γηπεδούχους που πήγαν να χάσουν δικό τους ματς.
Λάρισα και Κολοσσός Ρόδου χρειάστηκαν 45 λεπτά για να λύσουν τις διαφορές του στην πρεμιέρα της Basket League. Οι φιλοξενούμενοι που κυνηγούσαν σε όλο το ματς, προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν κατάφεραν να την ολοκληρώσουν, με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να παίρνει τελικά την εντός έδρας νίκη με 81-77. Αυτή εν πολλοίς πιστώνεται στον Τζέι Θριτ που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και σημείωσε 8 από τους 17 πόντους του σε αυτό το διάστημα, ξεπληρώνοντας έτσι τα 7 λάθη στα οποία υπέπεσε.

Ο Θοδωρής Ζάρας ξεκίνησε «καυτός» μετρώντας τους 15 από τους 18 πρώτους πόντους της Λάρισας σε κάτι περισσότερο από 5' αγωνιστικά λεπτά και γενικά οι γηπεδούχοι διατήρησαν σταθερά ένα προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (43-37 στο 20').

Ο Κολοσσός πλησίασε στον πόντο, 48-47, στο 25' με τον Σον Μίλερ και σε 61-60 με τον Κιμ Τιλί στο 34'. Οι Ροδίτες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (62-61), 3'42" πριν το φινάλε. Ο Τζέι Θριτ έγραψε το 69-69, επτά δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Θριτ ήταν κομβικός και στην crunch time, βοηθώντας την ομάδα του να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή της νίκη.