Super Cup: Πράσινος (και) ο πρώτος τίτλος της σεζόν, 92-83 τον Προμηθέα στον τελικό (video)

Ένα τρόπαιο που έλλειπε από την πλούσια συλλογή του κατέκτησε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε στον τελικό του Super Cup που ολοκληρώθηκε στην Πάτρα του περσινού νικητή Προμηθέα με 92-83.

Ο τελικός είχε από τα πρώτα του λεπτά ξέφρενο ρυθμό που έδιναν οι γκαρντ, Πέρι και Σαντ Ρος από τη μία, Γκάντι και Μάιλς από την άλλη με τον Προμηθέα πάντως να μπαίνει στο ματς με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και… άγνοια κινδύνου. Έβαλε τα πρώτα σουτ και μετά πήρε… θάρρος με αποτέλεσμα να ξεφύγει 22-17 στο 7’30’’ αναγκάζοντας τον Πρίφτη να πάρει τάιμ-άουτ και να προχωρήσει σε άμεσες αλλαγές.

Ο Παναθηναϊκός με τους Νέντοβιτς, Μέικον και Κασελάκη στο παρκέ έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και παράλληλα εκμεταλλεύτηκε τις πολύ αργές έως ανύπαρκτες επιστροφές του Προμηθέα στην άμυνα και «χτύπησε» εκεί τον αντίπαλό του. Με ένα γρήγορο 9-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (26-23) με το σερί διά χειρός Νέντοβιτς να φτάνει στο 16-1 (!) μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίνοντας αέρα 10 πόντων στους πράσινους, 33-23 στο 11’30’’. Στο διάστημα αυτό ο Προμηθέας είχε 0/7 σουτ και ένα λάθος με τον Κασιμίρο να καλεί άρον-άρον σε τάιμ-άουτ.

Η αντίδραση της ομάδας της Πάτρας ήρθε με καλάθια από το χρωματιστό διά χειρός Χαντ μειώνοντας σε 42-36 στο 17’22’’ αλλά ο Παναθηναϊκός είχε πια βρει ρυθμό επιθετικά και ήταν ασταμάτητος. Με τους Παπαγιάννη αρχικά και Κασελάκη στη συνέχεια έκλεισε το ημίχρονο σκοράροντας πάνω από 50 πόντους και μα μία πολύ καλή διαφορά 14 πόντων, 53-39.

Το… κυνήγι της γάτας με το ποντίκι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τον Παναθηναϊκό όμως σε ρόλο γάτας να κρατάει μία απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους. Με άξονα τον σταθερό Παπαπέτρου, τον Οκάρο Ουάιτ να μπαίνει στην εξίσωση προηγήθηκε 65-52 στο 26ο λεπτό και έκλεισε την 3η περίοδο στο +13 (76-63) παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Προμηθέα που ναι μεν έβρισκε τρόπο για το αντίπαλο καλάθι, αλλά στην άμυνα ήταν… διάτρητος.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να τα παίξει όλα για όλα και με δύο σερί τρίποντα του Γιαννόπουλου μέσα σε 19 δευτερόλεπτα μείωσε στους 7 (78-71) στο 32’10’’ αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ. Οι πράσινοι όμως δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει ακόμη περισσότερο (78-73 στο 32’49’’) με επιμέρους 10-2.

Η επιστροφή του Παπαπέτρου συμμάζεψε το παιχνίδι του Παναθηναϊκού που έγινε πιο σκληρός στην άμυνα κρατώντας άποντο τον Προμηθέα για πάνω 3 λεπτά, διάστημα αρκετό για να χτίσει η ομάδα του Πρίφτη μια διαφορά ασφαλείας (82-73).

Το 3ο τρίποντο του Γιαννόπουλου στην 4η περίοδο κράτησε ζωντανό τον Προμηθέα (82-77 στο 36’27’’) με τον διεθνή φόργουορντ να φτάνει στους 11 πόντους στο δεκάλεπτο αμέσως μετά για το 84-79 (37’) με βολές. Όμως ένα φοβερά δύσκολο και εντυπωσιακό καλάθι του Οκάρο Ουάιτ, βολές του Μέικον και ένα λέι-απ του Παπαπέτρου ανέβασαν τη διαφορά στους 11 και όλα τελείωσαν με τον Παναθηναϊκό να στέφεται τροπαιούχος του Super Cup.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πέρι 4 (1), Παπαπέτρου 20 (1), Ουάιτ 15, Φλόιντ 4, Σαντ Ρος 8, Μέικον 10 (1), Παπαγιάννης 14, Καββαδάς 2, Κασελάκης 8 (2), Νέντοβιτς 7 (1), Μαντζούκας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ρέι 10 (2), Γκάντι 10 (2), Χαντ 7, Ρογκαβόπουλος 13 (3), Μάιλς 18 (3), Σβαρτς 5 (1), Γκραντ 4, Αγραβάνης 4, Γκίκας 1, Γιαννόπουλος 11 (3)