Super Cup: Τρίτη θέση της… παρηγοριάς για την ΑΕΚ, 86-67 το Λαύριο (video)

Η ΑΕΚ διασκέδασε τις άσχημες εντυπώσεις που δημιούργησε με την κακή της εικόνα στο 2ο ημίχρονο του ημιτελικού με τον Προμηθέα Πάτρας, νίκησε το Λαύριο και πήρε την τιμητική 3η θέση στο 2ο Super Cup.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική γιατί ουσιαστικά στο παρκέ υπήρχε μία ομάδα, η ΑΕΚ. Το Λαύριο από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι αντιμετώπισε την αναμέτρηση ως αγγαρεία με τους παίκτες του νωθρούς και ανόρεκτους ειδικά στην άμυνα να δέχονται 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 50 στο ημίχρονο.

Η «βασίλισσα» με όπλα της την ευστοχία στα τρίποντα από τους Πετρόπουλο, Γκρίφιν και Κολόμ είχε συνεχώς το πάνω χέρι χτίζοντας μεγάλη διαφορά που έφτασε και τους 23 πόντους (69-46) στο 29ο λεπτό.

Το Λαύριο αφυπνίστηκε στην τελευταία περίοδο όταν και με τους Κάρτερ και Μουράτο ροκάνισε τη διαφορά μέχρι τους 13 για να λήξει ο αγώνας στο τελικό 86-67.

ΑΕΚ: Κολόμ 16 (3), Χάρις, Φιλιππάκος 4, Γκρίφιν 22 (4), Βαουλέτ 13 (1), Σαξιώνης, Μπόγρης, Φλιώνης 8 (2), Πετρόπουλος 12 (2), Ανγκόλα 6, Γέλοβατς 5 (1)

ΛΑΥΡΙΟ: Λιούις 5, Κάρτερ 12 (1), Μουράτος 10, Αμινού 7, Κακλαμανάκης 9, Μπλερ, Νικολαϊδης 3 (1), Σμιθ 10 (2), Πιλάβιος 2, Περσίδης 3 (1), Γερομιχαλός 1, Βουλγαρόπουλος 5