Παναθηναϊκός: Μυθικός Παπαπέτρου (41 πόντοι) έδωσε τη νίκη 112-111 επί της Βίρτους Μπολόνια

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τα κάνει… όλα ο Παναθηναϊκός κατέβαλε στη 2η παράταση μετά από φοβερό σε εξέλιξη ματς τη Βίρτους Μπολόνια και πήρε την 3η θέση στο Magenta Cup του Μονάχου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Πέρι, Κασελάκη, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Φλόιντ στη βασική πεντάδα κει έλεγξε το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο όταν και προηγήθηκε 12-7 και 15-7. Η Βίρτους εκμεταλλευόμενη τις αργές επιστροφές των πράσινων μείωσε 16-15 με τον Κασελάκη να «απαντάει» για το 23-17. Όμως τρία σερί τρίποντα (τα δύο του Αμπάς) της ιταλικής ομάδας έκαναν το 23-26 με τον Παναθηναϊκό να τρέχει δικό του επιμέρους 10-2 διά χειρός Πέρι (αμυντικά) και Παπαπέτρου (επιθετικά) για το 33-28. Η αποβολή με δύο τεχνικές ποινές του προπονητή της Βίρτους, Σέρτζιο Σκαριόλο, για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές άλλαξε τη ροή του ματς με την ομάδα της Μπολόνια να μειώσει 43-42 στο ημίχρονο.

Στο 2ο μέρος ο Παναθηναϊκός ξανά με τη μαχητικότητα του Φλόιντ ξέφυγε 52-44 και 64-51 με τρίποντα του ασταμάτητου Παπαπέτρου (27’). Το ρεσιτάλ ευστοχίας από τη γραμμή των 6μ.75 συνεχίστηκε για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι πριν το 30’ (71-58), όταν ο Μπελινέλι με buzzer από το κέντρο μείωσε 71-61 αναγκάζοντας ακόμη και τον Πρίφτη να του δώσει συγχαρητήρια διά χειραψίας!

Η Βίρτους προσπάθησε να απαντήσει στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με δικό της μπαράζ από τρίποντα (75-67) και αργότερα μείωσε ακόμη περισσότερο (80-77 στο 34’43’’), αφού ο Παναθηναϊκός τα περίμενε όλα από Παπαπέτρου και Κασελάκη που είχαν αρχίσει όμως να κουράζονται.

Το κρεσέντο της Βίρτους συνεχίστηκε απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που μετά το 33ο λεπτό είχε τραβήξει… χειρόφρενο με αποτέλεσμα η ιταλική ομάδα να προσπεράσει 81-80 με λιγότερο από 4 λεπτά για το φινάλε. Η Βίρτους έκανε το 87-84 με γκολ-φάουλ του Χέρβι και το 90-84 με τρίποντο του Ουίμς στο 39’ με τον «Πάπι» να μειώνει στα 49’’ σε 90-87. Ο Μπελινέλι αστόχησε στα 28’’ για τη Βίρτους και ο Κασελάκης με τρίποντο στα 11’’ ισοφάρισε 90-90!

Στην τελευταία της επίθεση η Βίρτους έφτασε μια ανάσα από το να σκοράρει, όμως ο Φλόιντ με μεγαλοπρεπή τάπα έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 96-94 με τρίποντο του Πέρι, αλλά η Βίρτους με καλάθι του Χέρβι 12’’ πριν το τέλος έκανε το 100-98 με τον Παπαπέτρου να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στα 5’’ αλλά να ισοφαρίζει με απίστευτο καλάθι 1’’ πριν το τέλος πάνω σε άμυνα όπου του έγινε και φάουλ!

Το ρεσιτάλ του «Πάπι» συνεχίστηκε και στη 2η παράταση με τον Παναθηναϊκό να παίρνει αέρα επτά πόντων (107-100), αλλά ξανά η Βίρτους επέστρεψε και μείωσε στον πόντο (109-108) ένα λεπτό πριν το τέλος. Στα 19’’ ο Σαντ-Ρος με 1/2 βολές έκανε το 110-108, αλλά ο Μπελινέλι με απίθανο τρίποντο πάνω σε άμυνα από τα 8 μέτρα 5’’ πριν το τέλος έγραψε το 111-110 υπέρ της Βίρτους με τον Παπαπέτρου να παίρνει επάνω του και την τελευταία επίθεση κάνοντας στα 2’’ το τελικό 112-111!

Να σημειωθεί ότι ο μεν Παναθηναϊκός έπαιξε δίχως τους τραυματίες Νέντοβιτς και Μέικον η δε Βίρτους δίχως τον μεγάλο της σταρ Μίλος Τεόντοσιτς. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος τελείωσε το ματς με 41 πόντους, έχοντας 8/13 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90 (κ.α), 100-100 (α' παρ.), 112-111 (β' παρ.)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 25 (5), Παπαγιάννης, Μπορωχίδης 2, Καββαδάς, Παπαπέτρου 41, Κασελάκης 16, Ουάιτ 2, Φλόιντ 9, Έβανς, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 15 (1)

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Μπελινέλι 20 (4), Παγιόλα 14 (3), Αλιμπέγκοβιτς 6 (1), Χέρβι 19 (2), Γιούντο 9, Ρούζιερ 2, Ζαιτέχ 8, Ουίμς 13 (1), Αμπάς 21 (5)