Διπρόσωπη η Εθνική έχασε από τον Καναδά (97-91) στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού

Τα 11 λάθη στο 2ο ημίχρονο ήταν αυτά που στοίχισαν για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο

Σχετικά Άρθρα

Έδειξε καλά στοιχεία για ένα ημίχρονο αλλά όταν κουράστηκε ο Καλάθης και οδηγήθηκε σε σωρεία λαθών η Εθνική μας ομάδα δεν μπόρεσε να σταματήσει τους ταλαντούχους ΝΒΑερ του Καναδά με αποτέλεσμα να ηττηθεί 97-91 στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού τουρνουά που ξεκίνησε στην πόλη Βικτόρια. Πλέον για τους διεθνείς η νίκη στον αγώνα που θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής (02.05) με την Κίνα είναι μονόδρομος προκειμένου να προκριθούμε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Εντυπωσιακό, τρίποντο, ξεκίνημα

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παίζοντας μπάσκετ με έντονη σφραγίδα από τον Ρικ Πιτίνο κατάφερε από την αρχή να αιφνιδιάσει τον αναμενόμενα ασύνδετο Καναδά που δεν είχε ούτε ένα φιλικό στα πόδια των παικτών του. Ο Αμερικανός τεχνικός με συνεχείς αλλαγές στην πεντάδα όπως έκανε στα… κολεγιακά του χρόνια ως προπονητής και με εντολή σε όλους να σουτάρουν με την πρώτη ευκαιρία πήρε τα ηνία στο σκορ (14-12) και με 5 εύστοχα τρίποντα στην 1η περίοδο προηγήθηκε 23-19.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στους 7 (33-26 στο 12ο λεπτό) με τον Καββαδά να κερδίζει μάχες στη ρακέτα και τον Κασελάκη να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες (όπως και ο Χρυσικόπουλος) ερχόμενος από τον πάγκο υπό τη δημιουργία των Σλούκα (6 ασίστ) και Καλάθη (4 ασίστ). Κάπως έτσι η Εθνική μας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 50-46 έχοντας 15 ασίστ και μόλις 3 λάθη απέναντι σε έναν Καναδά που στηριζόταν αποκλειστικά στο ατομικό ταλέντο παικτών όπως ο Νικέιλ Αλεξάντερ-Ουόκερ ή ο Άντριου Ουίγκινς.

Κούραση και λάθη έφεραν ανατροπή

Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 25ο λεπτό ο Καναδάς κατάφερε ρίχνοντας το τέμπο με πίεση κυρίως από τον εξαιρετικό αμυντικό Λούγκεντζ Ντορτ στα γκαρντ της Εθνικής (που έφεραν λάθη για την ομάδα μας) όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να προσπεράσει για πρώτη φορά με 3 πόντους διαφορά (68-65) στο 27ο λεπτό και με 5 (74-69) στο 29ο. Στο διάστημα αυτό οι διεθνείς σκόραραν κυρίως με βολές κάτι που μας κράτησε ζωντανούς (74-71 ο Καναδάς).

Όχι όμως για πολύ αφού τα συνεχόμενα λάθη και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έδωσαν την ευκαιρία στον Καναδά να ξεφύγει με 10 πόντους (81-71 ) με άξονες τους Μπάρετ και Πάουελ και να πάρει ψυχολογία. Ένα τρίποντο του Μήτογλου μείωσε στους 7 (83-76) και οι δύο ασίστ του Καλάθη ξανά με αποδέκτη τον Μήτογλου αλλά και βολές του Νικ έδωσαν την ευκαιρία στην Εθνική να μειώσει στους 5 (91-85) με 2'14'' για τη λήξη και 95-91 μετά από τρίποντο του Γιαννόπουλου ακριβώς ένα λεπτό πριν το φινάλε!

Η τελευταία ευκαιρία για ανατροπή χάθηκε όταν ο Μπάρετ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων αλλά ο Τζόζεφ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ στα 39'' με τον Καναδά να γράφει το τελικό σκορ 97-91 με βολές στα 34''

ΕΛΛΑΔΑ: Καλάθης 12 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Μήτογλου 14 (2), Παπαγιάννης 11, Σλούκας 12 (1), Κ.Αντετοκούνμπο 4, Χρυσικόπουλος 6 (2), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 2, Καββαδάς 6, Λαρεντζάκης 8
ΚΑΝΑΔΑΣ: Μπάρετ 22 (1), Ντορτ 3 (1), Τζόζεφ 3, Πάουελ 12, Ουίγκινς 23 (3), Αλεξάντερ-Ουόκερ 18 (2), Μπένετ, Λάιλς 8 (1), Μούλντερ 3 (1), Νίκολσον 5 (1)