EuroLeague - Final 4: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Εφές δια χειρός... MVP Mίτσιτς! (video)

Η Αναντολού Εφές είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, καθώς επικράτησε της Μπαρτσελόνα με σκορ 86-81 στον μεγάλο τελικό της Εuroleague.
Σχετικά Άρθρα
Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπιασε στον... ύπνο την Μπαρτσελόνα και σε ένα δραματικό αγώνα, κατάφερε να επιβληθεί με σκορ 86-81 και να κατακτήσει τον τίτλο της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η Αναντολού Εφές έγινε η δεύτερη τουρκική ομάδα, μετά την Φενέρμπαχτσε, που έφτασε στην κορυφή της Ευρώπης. Παράλληλα αυτός ήταν και ο πρώτος τίτλος του Εργκίν Αταμάν στην διοργάνωση.

Η Μπαρτσελόνα έχασε την μεγάλη ευκαιρία να «ράψει» το τρίτο αστέρι στη φανέλα της, μετά τον τελευταίο της τίτλο 11 χρόνια πριν. Πρωταγωνιστές του μεγάλου τελικού ήταν οι συνήθεις ύποπτοι, Μίτσιτς και Λάρκιν, σημειώνοντας 25 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ δεν φάνηκε να επηρεάζονται από τον τραυματισμό του Πλάις, λίγο πριν το ημίχρονο.

Ο Κόρι Χίγκινς έκανε ότι περνούσε από το... χέρι του για την Μπαρτσελόνα, με τους 23 πόντους (4/6 τριπ.) που σημείωσε, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, μένοντας άποντος για 17:24 λεπτά συμμετοχής.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς σάρωσε τα φετινά ατομικά βραβεία και μετά την επιλογή του στην καλύτερη πεντάδα και του πολυτιμότερου αθλητή στην κανονική διάρκεια, αναδείχθηκε και MVP του Final Four. Η εξέλιξη του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Σερτάκ Σανλί έπαιζε... μόνος του την Μπαρτσελόνα, σημειώνοντας όλους τους πόντους για τους Τούρκους αλλά ο Μπράντον Ντέιβις δεν τους επέτρεπε να περάσουν μπροστά στο σκορ (11-8). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες από το σημείο του τριπόντου (1/5 οι Καταλανοί, 0/4 οι Τούρκοι), όμως οι «μπλαουγκράνα» έβρισκαν λύσεις μέσα από την ρακέτα (22-15).

Η δυσκολία της Εφές στην επίθεση συνεχίστηκε και χρειάστηκε 2:15 λεπτά για να πετύχει το πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μόερμαν (25-17). Στα επόμενα λεπτά η Εφές «έσφιξε» την άμυνά της και με πρωτεργάτες τους Λάρκιν και Πλάις, πήραν το προβάδισμα με 34-29. Η Μπαρτσελόνα με διαδοχικά καλάθια μάζεψε την διαφορά (39-36).

Ο Βασίλιε Μίτσιτς «ξύπνησε» και με πέντε προσωπικούς του πόντους ανέβασε την διαφορά (46-39). Ο Σέρβος γκαρντ συνέχισε να «φορτώνει» τα αντίπαλα καλάθια και με τον Λάρκιν να βάζει και αυτός το... χεράκι του, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (55-44). Οι Καταλανοί παρέμεναν κοντά στο σκορ με τις «βόμβες» των Χίγκινς και Κούριτς (61-54). Ο Μίροτιτς με πέντε διαδοχικούς πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο 65-58 υπέρ των Τούρκων.

Όπως τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και το τελευταίο, με την Μπαρτσελόνα να γίνεται πιο επιθετική και να βρίσκει πόντους από τους Μίροτιτς και Ντέιβις, ισοφαρίζοντας σε 69-69 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Το φινάλε ήταν δραματικό, με τους παίκτες του Σάρας να κάνουν βιαστικές επιθέσεις και τον Μίτσιτς να πιάνει... δουλειά (81-76). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους Καταλανούς να μην έχουν καθαρό μυαλό και να βλέπουν την Εφές να κατακτά... την Ευρώπη με σκορ 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-39, 58-65, 81-86.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ - Λάτισεβς - Βίλιους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 17 (6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα, Μπολμάρο 7 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιτς, Γκασόλ 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Αμπρίνες 2 (4 ριμπάουντ), Χίγκινς 23 (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/8 βολές), Κούριτς 18 (2/7 τρίποντα), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 11 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/12 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπομπουά 3 (0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Σίνγκλετον 4 (3 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Σανλί 12 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Μοερμάν 6 (3/4 δίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 25 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 6 (3 ριμπάουντ, Σιμόν 4.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 17/37 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 23/29 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 19 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 22/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 30/35 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Νωρίτερα η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 83-73 στον μικρό τελικό και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Final Four της Εuroleague. Ο Δημήτρης Ιτούδης επέλεξε να ξεκουράσει τον Ντάνιελ Χάκετ, ενόψει των τελικών της VTB League, ενώ ο Ετόρε Μεσίνα άφησε εκτός αγώνα τους Μάλκολμ Ντιλέινι και Λουίτζι Ντατόμε.

Πρώτοι σκόρερ για τους Ιταλούς αναδείχθηκαν οι Βλάντιμιρ Μίτσοφ και Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 14 πόντους έκαστος, ενώ από την «ομάδα του στρατού» ξεχώρισε ο Τορνίκε Σενγκέλια με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.