Τένις

Τσιτσιπάς - Σβάρτζμαν 2-0: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Στέφανο και τρίτη νίκη της καριέρας του στο Laver Cup

Στην πρεμιέρα του Laver Cup, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν υπερηχητικός και με εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε με 2-0 σετ τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν.
Οι φίλαθλοι της O2 Αρένα του Λονδίνου, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τον Έλληνα Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης εν δράσει.

Ο λόγος για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος με εξαιρετικό πρώτο σερβίς (σ.σ. 70% κερδισμένοι πόντοι), κατόρθωσε να νικήσει τον Νο16 Αργεντινό, Ντιέγκο Σβάρτσμαν, χάνοντας μόλις τρία games!

Η υπεροχή του 24χρονου Καρδιτσιώτη τενίστα φάνηκε από το πρώτο σετ, όπου επιβλήθηκε με 6-1, ενώ αντίστοιχη ήταν η κατάσταση και στο νικητήριο. Με 6-2, έκανε το 2-0 και έδειξε ότι μετά από μία περίεργη αγωνιστική περίοδο, βρίσκεται και πάλι σε φόρμα. Mόλις 77 λεπτά του χρειάστηκαν για να αναδειχθεί νικητής και να σημειώσει την τρίτη νίκη της καριέρας του στο συγκεκριμένο τουρνουά.