Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο 2020

1.500μ. Ανδρών: Έγραψε ιστορία με το χρυσό ο «βενιαμίν» Ινγκεμπρίγκτσεν

Ο Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με τον Νορβηγό να γίνεται ο νεότερος αθλητής στην ιστορία που το καταφέρνει, πετυχαίνοντας Ολυμπιακό ρεκόρ!

Τι και αν είναι μόλις 20 ετών, ο Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν πήρε την «σκυτάλη» από τα αδέρφια του Χένρικ και Φίλιπ, γράφοντας ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Νορβηγός τερμάτισε πρώτος με χρόνο 3:28.32, κάνοντας νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, ενώ στα 20 του έγινε ο νεότερος νικητής στην ιστορία του αγωνίσματος σε Ολυμπιάδα.

Στην δεύτερη θέση έμεινε ο Κενυάτης Τίμοθι Τσεριγιότ με 3:29.01, ο οποίος ήταν και ο παγκόσμιος πρωταθλητής, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Βρετανός Τζος Κερ με 3:29.01, το οποίο ήταν και νέο ατομικό ρεκόρ.