Μουντιάλ 2022

Μετά τον Χαρστ, ο Εμπαμπέ - Ο 2ος με χατ τρικ σε τελικό Μουντιάλ (video)

Ο Κιλιάν Εμπαμπέ σκόραρε για τρίτη φορά για να ισοφαρίσει η Γαλλία σε 3-3 την Αργεντινή και έγινε έτσι ο δεύτερος ποδοσφαιριστής που πετυχαίνει χατ-τρικ σε τελικό Μουντιάλ.

Ένα φανταστικό ματς διεξάγεται στο Στάδιο Λουσάιλ στο Κατάρ. Ίσως ένα από τους καλύτερους τελικούς σε Παγκόσμιο Κύπελλο, αν όχι ο καλύτερος, με Αργεντινή και Γαλλία να έρχονται ισόπαλες 3-3 στην παράταση, μετά από την κανονική διάρκεια που ολοκληρώθηκε 2-2!

Κι αν όλα έμοιαζαν ότι τελείωσαν όταν ο Μέσι σκόραρε στο 108’ για το 3-2, ο Εμπαμπέ είχε διαφορετική άποψη. Με πέναλτι στο 118’ έφερε ξανά το σκορ σε ισορροπία και οδήγησε το ματς στα πέναλτι.

Ήταν το τρίτο του γκολ στον αγώνα και μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης σημειώνεται χατ-τρικ σε τελικό. Η πρώτη ήταν το 1966 όταν η Αγγλία επικράτησε στην παράταση της Γερμανίας με σκορ 4-2, με τον Τζεφ Χαρστ να βρίσκει δίχτυα τρεις φορές, για να χαρίσει το τρόπαιο στη χώρα του.