Μουντιάλ 2022

Αργεντινή - Κροατία 2-0: Πεντάλεπτο... φωτιά και πρώτος σκόρερ της «αλμπισελέστε» ο μοναδικός Λιονέλ Μέσι! (video)

Μέσα σε πέντε λεπτά η Αργεντινή βρέθηκε να προηγείται με 2-0 της Κροατίας χάρη σε γκολ του Λιονέλ Μέσι και του Χούλιαν Άλβαρες! Ξεπέρασε τον Γκάμπριελ Μπατιστούτα ο 35χρονος σούπερ σταρ και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της «αλμπισελέστε» σε Παγκόσμιο Κύπελλο!
Γερές βάσεις για τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Μουντιάλ έβαλε η Αργεντινή λίγο πριν το ημίχρονο του ημιτελικού με την Κροατία! Μέσα σε πέντε λεπτά, η «αλμπισελέστε» βρέθηκε να προηγείται με 2-0 των Κροατών χάρη σε γκολ του Λιονέλ Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34' ενώ στο 39' ο Χούλιαν Άλβαρες με μία τρομερή κούρσα αλλά και με δόση... τύχης, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!

Με το γκολ που πέτυχε ο Μέσι έγραψε ιστορία για ακόμη μία φορά καθώς έφτασε τα 11 συνολικά σε Παγκόσμιο Κύπελλο με την «αλμπισελέστε», ξεπέρασε τον Γκάμπριελ Μπατιστούτα και είναι πλέον ο κορυφαίος Αργεντινός σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης!