Μουντιάλ 2022

Πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Βραζιλίας ο Νεϊμάρ, πλάι στον Πελέ! (video)

Μυθικό επίτευγμα από τον Νεϊμάρ, «άνοιξε» το σκορ κι έγραψε ιστορία!
Ο Λιβάκοβιτς έκανε ό,τι περνούσε από τα χέρια του, η Κροατία ανάγκασε τη Βραζιλία στο πρώτο 0-0 της ιστορίας της σε νοκ-άουτ φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά στην παράταση, «χτύπησε» πρώτος ο Νεϊμάρ!

Ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν έγινε αποδέκτης της μπάλας στον άξονα, συνεργάστηκε άψογα με τον Πακετά, «άδειασε» τον γκολκίπερ και «έγραψε» το 1-0 στο 105ο λεπτό, λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Κατά αυτόν τον τρόπο, «ισοφάρισε» ένα μυθικό ρεκόρ!

Το γκολ του Νεϊμάρ κόντρα στην Κροατία, στην 124η φορά που φόρεσε τη φανέλα της Βραζιλίας, ήταν το 77ο με το εθνόσημο στο στήθος, όσα ακριβώς έχει και ο ζωντανός θρύλος της, Πελέ.
Στόχος, πλέον, δεν είναι άλλος, από το να βρει ξανά δίχτυα και να απολαύσει τη μοναξιά της κορυφής.

Μένει να φανεί, αν θα έχει την ευκαιρία να το πράξει στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο...