Μουντιάλ 2022

«Έσπασε» τα κοντέρ η Βραζιλία: Πρώτη φορά... τεσσάρα στο 1ο ημίχρονο στη φάση των «16»! (video)

Η Βραζιλία «ξέσπασε» κόντρα στη Νότια Κορέα κι έγραψε ιστορία στο Παγκόσμιο Κύπελλο!
Μία Βραζιλία βγαλμένη από άλλον... πλανήτη, συνέτριψε τη Νότια Κορέα στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τέσσερις φορές!

Ο Βινίσιους «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0 στο 13' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ Ριτσάρλισον και Πακετά, στο 29' και το 36' αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το 4-0 ως σκορ του πρώτου μέρους.

Κάπως έτσι, η «σελεσάο» του Τίτε έθεσε μία νέα κορυφή στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς καμία άλλη εθνική ομάδα έως τώρα στην ιστορία του θεσμού, δεν είχε καταφέρει να σκοράρει τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης της φάσης των «16»!

Παράλληλα, ξεπέρασε την επίσης εμφατική της επικράτηση επί της Χιλής, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1998, όταν στην ίδια φάση είχε σκοράρει τρεις φορές στο πρώτο 45λεπτο. Κάτι που πέτυχε και η Αγγλία το 2002, κόντρα στη Δανία.