Μουντιάλ 2022

Ιαπωνία – Ισπανία 2-1: Εντυπωσιακοί Ασιάτες φέρνουν… τούμπα το παιχνίδι! (video)

Με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών, η Ιαπωνία πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση με την Ισπανία βάζοντας… φωτιά στον 5ο όμιλο.

Ιαπωνία και Ισπανία αναμετριούνται για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου και οι Ασιάτες ξεκίνησαν με το πόδι στο… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, με το σκορ υπέρ των «φιλοξενούμενων», οι Ασιάτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και βρήκαν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα.

Αρχικά, στο 48’ ο Ντοάν που πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Κούμπο, έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ καρφώνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σιμόν για το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τανάκα σκόραρε το γκολ της ανατροπής, με το γκολ της Ιαπωνίας να επικυρώνεται μετά από υπόδειξη του VAR.