Μουντιάλ 2022

Κροατία – Καναδάς 2-1: Ανατροπή σκηνικού με «οδηγό» τον Μάρκο Λιβάγια! (video)

Η Κροατία όχι μόνο δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ του Αλφόνσο Ντέιβις στο 2’, αλλά κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου να φέρει…. τούμπα την κατάσταση και να πετύχει δύο γκολ, που της έδωσαν το προβάδισμα.

Ένα εντυπωσιακό ματς εκτυλίσσεται στην Ντόχα του Κατάρ ανάμεσα στην Κροατία και τον Καναδά, αφού μέσα στα πρώτα 45 λεπτά είχαμε ολική ανατροπή του σκορ σε 2-1 υπέρ των Κροατών.

Αν και το γρήγορο γκολ του Ντέιβις έδωσε το προβάδισμα στους Καναδούς, ένα «ξέσπασμα» της ομάδας του Ζλάτκο Ντάλιτς ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα. Συγκεκριμένα, στο 36’ ο Κράμαριτς αξιοποίησε την κάθετη πάσα του Πέρισιτς και πλάσαρε ιδανικά για την ισοφάριση των φιναλίστ του προηγούμενου Μουντιάλ.

Οχτώ λεπτά αργότερα, δράση ανέλαβε ο γνωστός μας από το πέρασμα του στην ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια που «υποδέχθηκε» την μπάλα και με ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος, πετυχαίνοντας την ανατροπή.

Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Λιβάγια σε Παγκόσμιο Κύπελλο και τέταρτο με την φανέλα της εθνικής Κροατίας.