Μουντιάλ 2022

Κάκιστο πρώτο μέρος από τον Ντε Μπρόινε – Έκανε μόνο 6 σωστές πάσες! (video)

Μπορεί το Βέλγιο να προηγείται στο σκορ με 1-0 μετά το πέρας του πρώτου 45λεπτου, κόντρα στον Καναδά, όμως ο αστέρας της ομάδας Κέβιν Ντε Μπρόινε απογοήτευσε με την εμφάνισή του.

Αυτό κι αν αποτελεί είδηση! Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα Βέλγιο – Καναδάς για το Παγκόσμιο Κύπελλο είχε μόλις έξι (!) ολοκληρωμένες πάσες.

Η εθνική ομάδα του Βελγίου δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο μέρος απέναντι στον Καναδά και μάλλον πρέπει να θεωρείται τυχερή που προηγείται στο σκορ. Η κακή εικόνα των Ευρωπαίων στο χορτάρι μάλιστα, «καθρεφτίζεται» στα στατιστικά του Ντε Μπρόινε.

Ο Βέλγος μέσος της Μάντσεστερ Σίτι, γνωστός για τις δημιουργικές του ικανότητες στον αγωνιστικό χώρο, δεν φάνηκε καθόλου στα 45 λεπτά του αγώνα ως τώρα. Συγκεκριμένα, ο 31χρονος ποδοσφαιριστής ακούμπησε μόλις 15 φορές την μπάλα, ενώ είχε 60% επιτυχημένες μεταβιβάσεις, αφού κατόρθωσε να ολοκληρώσει μόνο έξι πάσες από τις 10 που επιχείρησε!