Μουντιάλ 2022

Μεξικό: Παραβίαση εστίας σε πρώτο ημίχρονο Μουντιάλ; Φράση... άγνωστη για τους «Αζτέκους» (video)

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Μεξικού με την Πολωνία για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Μουντιάλ, έληξε χωρίς τέρματα, δίνοντας συνέχεια στην εξαιρετική παράδοση που έχει χτίσει η ομάδα από την Κεντρική Αμερική.

Η εθνική ομάδα του Μεξικού αποτελεί διαχρονικά, μια υπολογίσιμη δύναμη στις τελικές φάσεις των Παγκοσμίων Κυπέλλων αφού η διοργάνωση στο Κατάρ είναι η 9η συνεχόμενη παρουσία της σε Μουντιάλ.

Έτσι, έχει δημιουργήσει τις δικές της παραδόσεις και μια εξ’ αυτών, είναι η απίστευτη αποτελεσματικότητα που βγάζει στην ανασταλτική της λειτουργία στα πρώτα ημίχρονα του σπουδαιότερου τουρνουά εθνικών ομάδων.

Συγκεκριμένα, μετά το ισόπαλο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Πολωνία για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου, το Μεξικό έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της, στα τελευταία εννιά πρώτα ημίχρονα. Η αρχή έγινε οχτώ χρόνια αργότερα, στις 13/6/2014 και στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014, όπου επικράτησε με 1-0 του Καμερούν και με το πρώτο μέρος να τελειώνει χωρίς τέρματα.

Συνολικά, στις εννέα αυτές αναμετρήσεις που δεν δέχτηκε γκολ στα πρώτα 45 λεπτά, μέτρησε στην λήξη της αναμέτρησης τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες.