Μουντιάλ 2022

Ιαπωνία – Καναδάς 1-2: Φιλική νίκη με ανατροπή και τώρα... Μουντιάλ! (video)

Ο Καναδάς επικράτησε με σκορ 2-1 της Ιαπωνίας σε φιλικό που έγινε στο Ντουμπάι, λίγο πριν οι δύο ομάδες κάνουν πρεμιέρα στο Μουντιάλ του 2022.

Οι ημέρες για την έναρξη του Μουντιάλ στο Κατάρ πλησιάζουν και η Ιαπωνία με τον Κανάδά έδωσαν φιλικό αγώνα προετοιμασίας στο Ντουμπάι, με την ομάδα της Βορείου Αμερικής να επικρατεί με σκορ 2-1.

Οι Ασιάτες ήταν αυτοί βέβαια που προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σόμα στο 9ο λεπτό. Η «απάντηση» από τους ποδοσφαιριστές του Χόφμαν ήρθε στο 21’, με τον Βιτόρια να φέρνει το σκορ στα ίσα.

Οι δύο ομάδες φάνηκε ότι θα έμεναν σε αυτό το 1-1 ως το φινάλε, όμως στις καθυστερήσεις ο Καναδάς κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Καβαλίνι στο 90+3’, παρά την προσπάθεια του Γκόντα να αποκρούσει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για τον Καναδά δεν αγωνίστηκε το μεγάλο «αστέρι», ο Αλφόνσο Ντέιβις της Μπάγερν Μονάχου, ούτε και ο ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού, Ντέρεκ Κορνέλιους.