Bundesliga: Με το μυαλό στην Ευρώπη Άιντραχτ και Λειψία - Εδραιώνει τη θέση της στην τριάδα η Λεβερκούζεν! (video)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέτυχε δεύτερη νίκη στη σειρά (2-0) επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης αυτή τη φορά και αναπλήρωσε το χαμένο έδαφος για την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν. Απώλεσε σημαντική ευκαιρία η Λειψία αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο για μισή ώρα! (ήττα με 3-1 από την αδιάφορη Γκλάντμπαχ)

Οι «Αετοί» της Φρανκφούρτης είχαν το μυαλό στο παιχνίδι με τη Γουέστ Χαμ για τα ημιτελικά του Europa League και άργησαν να «ξυπνήσουν» στη Μπάι Αρίνα. Οι «ασπιρίνες» από την άλλη δεν θάμπωσαν με την εμφάνιση τους αλλά εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και πλήγωσαν τον Γκλάσνερ και την αρμάδα του.

Η Λεβερκούζεν πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Παουλίνιο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την έξοχη πάσα του Ντιαμπί στο χώρο για να γράψει το 1-0 στο 19’. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ήρεμα με τις δυο ομάδες να μην θέλουν να ρισκάρουν κάτι παραπάνω.

Με την έναρξη του β’ μέρους, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς με τον μόνιμο σκόρερ τους Πάτρικ Σικ. Το βαρύ πυροβολικό από την Τσεχία έλειψε πολύ από τις «ασπιρίνες» το διάστημα του τραυματισμού του και της σταδιακής αποθεραπείας του και έπειτα από εννιά ματς, βρήκε ξανά δίχτυα με σουτ μετά τη δεύτερη ασίστ του Ντιαμπί.

Η Άιντραχτ χωρίς να έχει κάτι να χάσει, βγήκε μπροστά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, ισορρόπησε την αντίπαλο της αλλά το μυαλό ταξίδευε στη ρεβάνς της Πέμπτης (5/5 22:00). Κάπως έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα με 2-0, στοχεύοντας στην κατάκτηση της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης ούτως ώστε να μετέχει και του χρόνου σε ευρωπαϊκό θεσμό.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς που έκλεισε την 32η Αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ επικράτησε εντός έδρας της Λειψίας με 3-1 παρόλο που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο το τελευταίο μισάωρο.

Σε μια ισορροπημένη από μεριάς ευκαιριών αναμέτρηση, οι παίκτες του Τεντέσκο έχασαν σπουδαία ευκαρία να προσπεράσουν ή έστω να πιάσουν στην τέταρτη θέση της κατάταξης τη μαγική φέτος Φράιμπουργκ, με την ίδια τους την ύπαρξη στην εξάδα να τίθετα πλέον υπό αμφισβήτηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Γιόνας Χόφμαν ο οποίος πέτυχε τα δυο νικηφόρα γκολ για τη Μπορούσια του Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς με τον Εμπολό (17’), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την προσωρινή απάντηση, με τον θαυματουργό Ενκουκού (36’). Το τέρμα όμως του Γάλλου δεν ήταν ικανό να στείλει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια αφού ο 29χρονος Γερμανός έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 64΄λεπτό του β΄μέρους ο Ελβέντι αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Πέτερσεν για βίαιη συμπεριφορά αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για το τελευταίο μισάωρο. Όμως η Λειψία, όχι μόνο δεν εκμεταλεύτηκε την αρριθμητική υπεροχή της αλλά δέχθηκε και τρίτο τέρμα (δεύτερο προσωπικό του Χόφμαν στο 77’). Οι «ταύροι» δεν μπόρεσαν ποτέ να μειώσουν και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση κάποιου βαθμού, με τις σκέψεις να πηγαίνουν αυτόματα στον δεύτερο ημιτελικό της Πέμπτης (5/5 22:00) απέναντι στη Ρέιντζερς στη Σκωτία.

Τα αποτελέσματα της 32ης Αγωιστικής:

Παρασκευή 29/4

Ουνιόν Βερολίνου – Γκρόιτερ Φιρτ 1-1 (72’ Μίχελ – 33’ Χργκότα)

Σάββατο 30/4

Αρμίνια – Χέρτα 1-1 (90+1' Νίλσον - Τουσάρ 55')

Άουγκσμπουργκ – Κολωνία 1-4 (73' Νιντερλέχνερ - 12' Τίλμαν, 15' Ουτ, 63',77' Μοντέστ)

Ντόρτμουντ – Μπόχουμ 3-4 (18', 30', 62', Χάλαντ - 3' Πόλτερ, 8' Χόλτμαν, 81' Λοκάντια, 85' Πάντοβιτς)

Μάιντζ – Μπάγερν Μονάχου 3-1 (18' Μπούρκαντ, 27' Νιακατέ, 57' Μπαρέιρο - 33' Λεβαντόφσκι)

Στουτγκάρδη – Βόλφσμπουργκ 1-1 (89' Φίριχ - 13' Μπρουκς)

Χοφενχάιμ – Φράιμπουργκ 3-4 (32’ Κράμαριτς, 49’ Στίλερ, 84’ Ρούντι – 23’ Σάλαι, 50’ Γκούντερ, 70’ Χόλερ, 73’ Γου-Γέονγκ Γιονγκ)