Bundesliga: Ζορίστηκε αλλά κέρδισε η Μπάγερν – Ισόπαλο το ντέρμπι παραμονής

Συνέχεια στην 28η αγωνιστική της Bundesliga με πέντε αναμετρήσεις, στις οποίες ξεχώρισε η δύσκολη εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν επί της Φράιμπουργκ, αλλά και το ισόπαλο ντέρμπι παραμονής ανάμεσα σε Αρμίνια Μπίλεφελντ και Στουτγκάρδη.

Μπορεί η Μπάγερν Μονάχου να επιβλήθηκε με 4-1 της Φράιμπουργκ, ωστόσο οι Βαυαροί δυσκολεύτηκαν αρκετά για να τα καταφέρουν. Ο Γκορέτσκα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Γούλιαν Νάγκελσμαν στο 58’, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πέντε λεπτά μετά με τον Πέτερσεν. Η Μπάγερν στο τελευταίο 20λεπτο αύξησε την πίεση της και κατάφερε να βρει τρία γκολ και να δώσει διαστάσεις θριάμβου σε μια νίκη, που μέχρι το 73’ φάνταζε δύσκολη!

Η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου μπορεί να προηγήθηκε στο Μπίλεφελντ με πέναλτι του Κάλαϊτζιτς στο 25’, αλλά άφησε τη νίκη να γλιστρήσει μέσα από τα χέρια της. Χωρίς η Αρμίνια να είναι πολύ καλύτερη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 59’ με τον Κρούγκερ και να δώσει… παράταση στο θρίλερ παραμονής. Πλέον η Στουτγκάρδη βρίσκεται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, με την Αρμίνια να φτάνει τις Χέρτα και Άουγκσμπουργκ στους 26 βαθμούς.

Παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Λεβερκούζεν η Χέρτα, που υπέστη όγδοη ήττα σε 10 ματς και έπεσε στην προτελευταία θέση της Bundesliga. Η Μπάγερ χρειάστηκε πέντε λεπτά για να βρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Αλάριο στο 35’ και τον Μπελαραμπί στο 40’, αλλά οι «μπλε» μείωσαν άμεσα με τον Νταρίντα στο 42’. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι «ασπιρίνες» έφτασαν τους 51 βαθμούς.

Την τρίτη εκτός έδρας νίκη στη σεζόν και πρώτη μετά από πέντε εξόδους πέτυχε η Μπόχουμ στο γήπεδο της Χόφενχαϊμ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο καθόλη τη διάρκεια του ματς και δίκαια πήραν ένα «τρίποντο» που τους απομακρύνει αρκετά από  την επικίνδυνη ζώνη. Τα δύο γκολ της Μπόχουμ πέτυχε ο Τακούμι Ασάνο (28’, 59’), ενώ για τη Χόφενχαϊμ ισοφάρισε προσωρινά ο Ντέιβιντ Ράουμ. Ο Κώστας Σταφυλίδης αγωνίστηκε για 74’ προτού αντικατασταθεί.

Εντός έδρας γκέλα για την Άιντραχτ με αντίπαλο την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ. Οι δύο ομάδες «κόλλησαν στο μηδέν» και οι «αετοί» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά από τις ευρωπαϊκές θέσεις. Πλέον η ομάδα της Φρανκφούρτης στρέφει την προσοχή της στο ματς της Πέμπτης (7/4) με την Μπαρτσελόνα για το Europa League.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 1/4

Ουνιόν Βερολίνου - Κολωνία 1-0 (Αβονίγι 49')

Σάββατο 2/4

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Γκρόιτερ Φιρτ 0-0

Αρμίνια Μπίλεφελντ - Στουτγκάρδη 1-1 (59’ Κρούγκερ – 25’ πεν. Κάλαϊτζιτς)

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Χέρτα Βερολίνου 2-1 (35’ Αλάριο, 40’ Μπελαραμπί – 42’ Νταρίντα)

Φράιμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 1-4 (63’ Πέτερσεν – 58’ Γκορέτσκα, 73’ Γκνάμπρι, 82’ Κομάν, 90+6’ Σάμπιτζερ)

Χόφενχαϊμ - Μπόχουμ 1-2 (54’ Ράουμ – 28’, 59’ Ασάνο)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Λειψία (19:30)