Παπασταθόπουλος: «Ακόμα καλύτεροι στο σπίτι μας...» (video)

Για το πρώτο παιχνίδι, στο Μπέργκαμο, αλλά και για το δεύτερο που έρχεται στον Πειραιά (24/2,19:45) μίλησε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στην κάμερα του Olympiacos TV μετά την ήττα με 2-1 από την Αταλάντα.

Όσα τόνισε ο στόπερ των Πειραιωτών:

«Είχαμε ένα πλάνο να είμαστε πιο οργανωμένοι αμυντικοί και να κυνηγήσουμε το γκολ στην κόντρα γιατί η Αταλάντα παίζει ένα σύστημα το οποίο μπροστά πιέζει πολύ αλλά πίσω αφήνει πολλά κενά.

Το καταφέραμε στα πρώτα 15-20 λεπτά, βάλαμε το γκολ, είχαμε 1-2 ευκαιρίες να έρθει το δεύτερο γκολ, δεν το κάναμε αυτό και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν τον ρυθμό. Ξέραμε ότι η Αταλάντα είναι μία ομάδα που μέσα στο σπίτι της έχει πολύ ρυθμό στο παιχνίδι της και πληρώσαμε τα κόρνερ και τις στημένες φάσεις που στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε τα δύο γκολ.

Πιστεύω ότι δεν είχαν κάποια ευκαιρία στο ανοικτό παιχνίδι αλλά αυτό που μας πλήγωσε σήμερα ήταν οι στημένες φάσεις.

Η ρεβάνς θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Θα έχουμε τον κόσμο μας μετά από καιρό. Πιστεύω θα εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι και δεν έχει τελειώσει τίποτα. Μέσα στο σπίτι μας είμαστε δυνατοί και θα έχουμε την ευκαιρία να τους χτυπήσουμε εκεί μέσα».