Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Μάντσεστερ Σίτι 0-5: Έγραψαν ιστορία και είναι από τώρα στα προημιτελικά οι «πολίτες»! (video)

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε σαν σίφουνας από το Ζοσέ Αλβαλάδε και έχει ήδη εξασφαλίσει τη πρόκριση για τα προημιτελικά με ιστορικό ημίχρονο, σκοράροντας τέσσερα γκολ (0-5). Επαναλήφθηκε η ίδια ιστορία για τη Σπόρτινγκ που ηττήθηκε για δεύτερη φορά με το ίδιο σκορ στην φάση των «16».

Οι «πολίτες» αποδείχθηκαν αρκετά ανώτεροι από την Σπόρτινγκ, η οποία βρίσκεται για δεύτερη φορά στην ιστορία της στη φάση των «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και από όσο φαίνεται δεν θα συνεχίσει ούτε και αυτή τη φορά παραπέρα.

Ονειρικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι αρχικά σκόραραν με τον Ριγιάντ Μαχρέζ στο 7ο λεπτό, μετά από παρέμβαση του VAR και δέκα λεπτά αργότερα ο Μπερνάρντο Σίλβα διπλασίασε τα τέρματα των «πολιτών» με ένα δυνατό σουτ που πήγε να αποκρούσει ο Αντόνιο Αδάν. Μάλιστα, λίγο αργότερα ο Φιλ Φόντεν σκόραρε σε κενή εστία, έπειτα από την ασίστ πάρε-βάλε του Μαχρέζ. Ενώ το «κερασάκι» στη τούρτα το πρόσθεσε ο Μπερνάρντο Σίλβα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το οποίο κόντραρε στον Γκονσάλο Ινάσιο και κατέληξε στα δίχτυα του Ισπανού τερματοφύλακα

Επιπλέον, στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί από τους φιλοξενούμενους συνέχισαν σε υψηλά τέμπο και ο Ραχίμ Στέρλινγκ σημείωσε το 5-0, όντας πιθανότατα το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς, μιας και το πλασέ του του ήταν… άπιαστο. Στη συνέχεια οι «πολίτες» φλέρταραν και με έκτο τέρμα όμως κάτι τέτοιο δεν επετεύχθη ποτέ και η Σπόρτινγκ έχει να ανέβει κάτι παραπάνω από βουνό για να περάσει από τον επαναληπτικό στο Etihad