Bundesliga: «Αυτοκτόνησε» η Λεβερκούζεν – Ακόμη μία γκέλα για την Άιντραχτ!

Με πλούσιο θέαμα και αρκετά γκολ έκλεισε η 9η αγωνιστική της Bundesliga, με τη Λεβερκούζεν να ισοφαρίζεται από την Κολωνία ενώ βρισκόταν μπροστά με 2-0 και την Άιντραχτ να μετρά την τέταρτη ήττα της για φέτος, από την Μπόχουμ.

Σχετικά Άρθρα

Η Λεβερκούζεν δεν κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Κολωνίας και να πάρει τη σημαντική νίκη, μολονότι προηγήθηκε με 2-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η Μπάγερ προηγήθηκε νωρίς με τα γκολ των Σικ (15') και Μπελαραμπί (17'), αλλά οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Μοντέστε (63' και 82'), κατάφεραν να αποσπάσουν τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας.

Παράλληλα Στουτγκάρδη και Ουνιόν έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να καταφέρουν να σκοράρουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Φάγκιρ. Μάλιστα, έφτασαν σε αυτό το αποτέλεσμα παίζοντας και με έναν παίκτη λιγότερο.

Τέλος η Άιντραχτ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπόχουμ. Οι «αετοί» είδαν τον αντίπαλο να προηγείται έπειτα από το σουτ του Μπλουμ – ο οποίος έγινε δέκτης μιας εξαιρετικής πάσας του Ασάνο – μόλις στο 3ο λεπτό του ματς, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πόλτερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (2-0). Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα καθ’ όλη τη διάρκεια και δεν άφησαν περιθώρια στην Άιντραχτ προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/10

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 4-1 (10’ Ονισίβο, 15’ Μπέλλ, 26’, 71’ Μπούρκαρντ – 69’ Ζετσίρι)

Σάββατο 23/10

Λειψία – Γκρόιτερ Φιρτ 4-1 (46’ Πούλσεν, 53’ (πεν.) Φόρσμπεργκ, 65’ Σζομποσλάι, 88’ Νοβόα – 45’ (πεν.) Χργκότα)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3 (87’ (πεν.) Κλος – 31’ (πεν.) Τσαν, 45’ Χούμελς, 72’ Μπέλινγκχαμ)

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 0-2 (27’ Λίνχαρτ, 68’ Χέλερ)

Μπάγερν Μονάχου – Χόφενχαϊμ 4-0 (16’ Γκνάμπρι, 30’ Λεβαντόφσκι, 82’ Τσούπο – Μότινγκ, 87’ Κομάν)

Χέρτα Βερολίνου – Γκλάντμπαχ 1-0 (40’ Ρίχτερ)