La Liga: Απίστευτη επιστροφή της Βαλένθια – Το πάλεψε και βγήκε κερδισμένη η Μπιλμπάο!

Γκολ, θέαμα και αγωνία περιλάμβανε η 10η αγωνιστική της La Liga, με όλες τις ομάδες να φαίνονται… διψασμένες!

Η Βαλένθια απέφυγε την ήττα στο ένατο λεπτό (!) των καθυστερήσεων στο ματς του «Μεστάγια» κόντρα στη Μαγιόρκα (2-2), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν από το 54ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λι, και η Βαλένθια κατάφερε να αποφύγει την ήττα, μολονότι ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 με τα γκολ των Ροντρίγκες (32') και Ντιακαμπί (38' αυτ.). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Γκέδες και στο 99ο λεπτό πήραν το βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Γκαγιά.

Παράλληλα η Αλαβές είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Κάντιθ, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0. Με τον Χοσελού να σκοράρει αμφότερα τα τέρματα η ομάδα από τη Βιτόρια πήρε μόλις τη δεύτερή της νίκη για φέτος και ανέβηκε 18η θέση της βαθμολογίας.

Τέλος η Μπιλμπάο βρήκε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Βιγιαρεάλ. Αν και είδε τους αντιπάλους να την ισοφαρίζουν περίπου ένα τέταρτο έπειτα από την επίτευξη του τέρματός της, η Αθλέτικ κατάφερε να επιβληθεί με 2-1.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους χρίστηκαν οι Γκαρθία στο 14’ και Μουνιαΐαν, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κοκλέν στο 32’. Η Μπιλμπάο είχε την ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Μπερενγκιέρ αστόχησε σε πέναλτι στο 82ο λεπτό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/10

Οσασούνα – Γρανάδα 1-1 (45’ Άβιλα – 90’ Μοντόρο)

Σάββατο 23/10

Βαλένθια – Μαγιόρκα 2-2 (90’+3 Γκουέδες, 90’+8 Γκαγιά – 32’ Ροντρίγκες, 38’ Ντιακαμπί αυτ.)

Κάντιθ – Αλαβές 0-2 (6’, 90’+1 Χοσελού)

Έλτσε – Εσπανιόλ 2-2 (23’ Μπογιέ, 84’ Μπενεντέτο – 51’ Μορλάνες, 52’ ντε Τομάς)

Μπιλμπάο – Βιγιαρεάλ 2-1 (14’ Γκαρθία, 77’ Μουνιαΐν πεν. – 32’ Κοκλέν)