Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 3ος όμιλος: Λύτρωση και πρώτη νίκη με Τσότσεβ για τους Βούλγαρους

Χρυσή αλλαγή ο Ιβάυλο Τσότσεβ που σκόραρε με κεφαλιά στο 82’ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Στην μάχη των ουραγών του 3ου ομίλου η Βουλγαρία πήρε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, αναγκάζοντας τη Λιθουανία σε έναν πολύ πιο παθητικό ρόλο. Ο Κιρίλ Ντεσπόντοβ ήταν ο κύριος εκφραστής της επιθετικότητας της, δίχως όμως να μπορέσει να απειλήσει με ιδιαίτερες αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Οι δύο ομάδες κατευθυνθήκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, με τους Λιθουανούς να τελειώνουν το ημίχρονο χωρίς τελική φάση.

Μετά την ανάπαυλα, η χώρα από τη Βαλτική κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να κυριαρχήσει. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και παραλίγο να σκοράρουν στην πρώτη τους φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 73ο λεπτό ο Ντεσπόντοβ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το πλασέ του σταμάτησε ο Σέτκους. Τη λύτρωση στους Βούλγαρους έδωσε στο 82ο λεπτό ο Ιβάυλο Τσότσεβ, που με κεφαλιά έκανε το 1-0. Το σκορ δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση. Οι Λιθουανοί προσπάθησαν, άλλα δεν τα κατάφεραν και μοιραία παρέμειναν τελευταίοι του ομίλου με 0 βαθμούς.