EUROBASKET 2022

Εσθονία - Βέλγιο 79-66: Συνέχεια στο βελτιωμένο πρόσωπο των γηπεδούχων ενόψει Ευρωμπάσκετ και Ελλάδας

Άνετη εντός έδρας φιλική επικράτηση της Εσθονίας απέναντι στο Βέλγιο, με το τελικό σκορ να γράφει 79-66. Κότσαρ και Κρίσα συνέθεσαν εξαιρετικό δίδυμο για τους γηπεδούχους, σκόραρωντας συνδυαστικά σχεδόν τους μισούς πόντους (σ.σ. 19 και 15 αντίστοιχα).
Η Εσθονία που θα συναντήσει την «Επίσημη Αγαπημένη» στο Ευρωμπάσκετ, έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις και μετά από την εκτός έδρας ήττα από τη Λιθουανία (σ.σ. 90-88), επικράτησε με σχετική ευκολία απέναντι στο Βέλγιο. Πολύ πιο ανταγωνιστικά τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με ένα κρεσέντο των φιλοξενούμενων στη δεύτερη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με τρεις πόντους.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να πατούν το πόδι στο γκάζι και με γνώμονα την άμυνα να αποκτούν σταθερή διαφορά στο προβάδιασμα. Έτσι με την λήξη της αναμέτρησης βρέθηκαν νικητές στο +13, με το τελικό σκορ να γράφει 79-66 υπέρ τους.

Οι κορυφαίοι της Εσθονίας: Κοτσάρ 19, Κρίσα 15, Βένε 11, Κουλαμάε 10, Ντρελ 8
Βέλγιο: Λεκόν 14, Μβεμά, Ντε Ζέου 3, Μπακό 12, Ομπασόαν 18, Νέλσον 2, Σβαρτς, Ζιλέ 3, Τουμπά 1, Λιμπέρ 11, Μπλέιγενμπεργκ 2, Ροζιέρ

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 19-26, 17-10, 23-14