EuroLeague Round 21: Ανατροπή και νίκη της «Βασίλισσας» στο classico με συγκλονιστικό Γιουλ - Πάτησε γκάζι στο τέλος η Μονακό

Συγκλονιστικό ματς στο WiZink Center, η «Βασίλισσα» χάρη στον απίθανο Γιουλ έκανε μεγάλη ανατροπή και κέρδισε τον ισπανικό εμφύλιο της EuroLeague στην παράταση. «Απέδρασε» από το Βερολίνο η λαβωμένη Βαλένθια. - «Γκάζωσε» στο τέλος και έριξε... 100άρα η Μονακό, τρομερός Ντε Κολό, κέρδισε... μόνος του τη Φενέρ.

Όσα έγιναν στους αγώνες που άνοιξαν την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague.
0d42aeab-8900-425f-9c04-394fc49bcf7d.webp
Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 91-86

Εντυπωσιακό ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα, η οποία ανάγκασε τον Τσους Ματέο να καλέσει τάιμ άουτ στο 3ο λεπτό, μετά από 6 συνεχόμενους πόντους από τον Γιαν Βέσελι. Η «Βασίλισσα» ήταν άστοχη και μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 9’ (11-20).

Η Ρεάλ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και κατάφερε να μείνει κοντά στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους, ενώ μάλιστα μείωσε στους 3 στο 18’ (28-31). Οι «μπλαουγκράνα» βέβαια απάντησαν ξανά και ξέφυγαν γρήγορα στους 9 (30-39) με Σατοράνσκι και Λαπροβίτολα.

Οι Μαδριλένοι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αγριεμένοι και με ένα επιμέρους σκορ 8-0 μέσα σε 2 λεπτά έφτασαν σε απόσταση μιας κατοχής (42-44), όμως οι Καταλανοί δε σταματούσαν να «πυροβολούν» από τα 6.75, αυξάνοντας πάλι τη διαφορά στους 10 στο 27’ (45-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα κατέρρευσε με 6 λάθη σε 7 λεπτά και ο Γιουλ που ήταν άποντος στο πρώτο μέρος, με τρίποντό του έφερε… τούμπα το ματς στο 36’ (69-67). Ο Κόρι Χίγκινς στο 38’ απάντησε με τρίποντο και «έγραψε» το 69-71. Με το σκορ ισόπαλο (73-73), Μίροτιτς και Γιουλ υπέπεσαν σε βήματα με τα τελευταία 2.3’’ να… ανήκουν στην Μπαρτσελόνα, με τον Σατοράνσκι να αστοχεί και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, η Ρεάλ ήταν πιο δραστήρια και ξέφυγε με 5 πόντους από την Μπαρτσελόνα στο 43’ (81-76). Ο Μούσα στο 43:20 με τρίποντο έκανε το 84-76, για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Χεζόνια με άλλο ένα σουτ από τα 6.75, με 1 λεπτό να απομένει (87-76). Η Μπάρτσα απάντησε με σερί 6-0, όμως στο παιχνίδι των… βολών, νικήτρια βγήκε η «Βασίλισσα».

ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος, Κοσέρ, Ρούντι 6, Χάνγκα, Χεζόνια 7, Ροντρίγκεζ 4, Ντεκ 23, Πουαριέ, Ταβάρες 10, Γιουλ 19, Γιαμπουσέλ 4, Μούσα 18

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα, Σάνλι 6, Βέσελι 12, Κάλινιτς 8, Σατοράνσκι 12, Λαπροβίτολα 8, Αμπρίνες 9, Χίγκινς 10, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 17, Νάτζι 2

Άλμπα Βερολίνου – Βαλένθια 88-94
06085b1b-5014-4330-a293-44b33f612110.webp
Ο Μάοτο Λο ξεκίνησε… καυτός για την Άλμπα, έχοντας 2/2 τρίποντα, η Βαλένθια, όμως, ήταν η ομάδα που βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, χωρίς ωστόσο να ξεφύγει. Η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε στο 16’, όταν οι Ισπανοί απέκτησαν… ασφάλεια με το +7 χάρις σε δίποντο του Πραντίγια (35-42). Οι Γερμανοί βέβαια βρήκαν αντίδραση με τον εκπληκτικό Λο (44-46), ο οποίος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους.

Στην επανάληψη, η Βαλένθια κρατούσε το +7 μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, όταν η Άλμπα στο 25’ με Τίεμαν και Ζούσμαν μείωσε στον πόντο, ενώ στο 27’ το προβάδισμα άλλαξε χέρια (62-61).

Ο Λόπεθ-Αρόστεγκι έκανε αισθητή την παρουσία του, με την Βαλένθια να χτίζει διαφορά ξανά (71-77, 35'), όμως η Άλμπα με τον Ζούσμαν να αναλαμβάνει δράση κατάφερε να μειώσει στο 37’ (78-79). Ο Τζόουνς προσπάθησε να δώσει ανάσα στην ομάδα του, αλλά ο Λάμερς απάντησε και έφερε ξανά τα πάντα σε ισορροπία στο 38’ (81-81). Στο κρισιμότερο σημείο, ο Ράντεμπο ήταν… παρών και ανέβασε τη διαφορά (83-88) με αποτέλεσμα οι «νυχτερίδες» να αποδράσουν από το Βερολίνο με ένα «διπλό» που τους κρατάει σε τροχιά οκτάδας.

ΑΛΜΠΑ: Λο 25, Πρόσιντα 1, Σμιθ 5, Βέτζελ 2, Ολίντε 2, Κουμάντζε 4, Τίμαν 17, Σίκμα 7, Λάμερς 3, Μπλατ 11, Ζούσμαν 11

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 20, Κλαβέρ, Πουέρτο 9, Πρέπελιτς 3, Πραντίγια 8, Ουέμπ 8, Λόπεζ-Αροστέγκι 9, Τζόουνς 16, Ράντεμπο 7, Αλεξάντερ 14

Μονακό – Αρμάνι 101-88
Η Μονακό ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην Αρμάνι παρά τις προσπάθειες των Ιταλών να κρατηθούν κοντά στο σκορ. Η Μονακό προηγήθηκε από νωρίς (12-3) με Μάικ Τζέιμς σε καλή μέρα, όμως η Αρμάνι σούταρε καλά από τα 6.75 και είχε ακόμη… σφυγμό, πράγμα που αποδεικνύει το σκορ ημιχρόνου (57-50).

Η Αρμάνι στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να σουτάρει καλά και μείωσε τη διαφορά στον πόντο στο 26’ (69-68). Ο Κάιλ Χάινς ήταν… μόνος του στην άμυνα και οι Μονεγάσκοι έληξαν την περίοδο με προβάδισμα 6 πόντων (80-74).

Στο τέλος, σε μόλις 4 λεπτά, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 12-4 και άφησαν πολύ πίσω την Αρμάνι, η οποία δυσκολεύτηκε να βρει απάντηση (92-78). Η Μονακό, με εξαιρετικές άμυνες δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να πλησιάσουν και ξεπέρασαν και τους 100 πόντους, ολοκληρώνοντας το επιθετικό κρεσέντο του β’ ημιχρόνου.

Βιλερμπάν - Φενέρμπαχτσε 91-77
Το ξεκίνημα των Γάλλων ήταν εξαιρετικό, καθώς δεν επέτρεψαν στην Φενέρ να σκοράρει στα πρώτα 3 λεπτά (11-0). Η Βιλερμπάν, η οποία είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ναντό Ντε Κολό, είχε πολλή διάθεση επιθετικά, με τις προσπάθειες της Φενέρ να πηγαίνουν στον… βρόντο (25-12 σκορ α’ περιόδου).

Η Βιλερμπάν συνέχισε με το ίδιο τέμπο στο δεύτερο ημίχρονο, και οι προσπάθειες των Μπούκερ και Κώστα Αντετοκούνμπο ήταν μάταιες. Ο Ντε Κολό ήταν συγκλονιστικός και τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 5/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές και 5 ασίστ και οδήγησε τη Βιλερμπάν στην 8η νίκη της στη σεζόν (8-13), απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, που υποχώρησε στο 13-8.