Λαύριο – Ιωνικός 95-63: «Διέλυσε» τους Νικαιώτες και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση η ομάδα του Σερέλη! (video)

Το Λαύριο πραγματοποίησε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε κατά κράτος του Ιωνικού, κερδίζοντας με 95-63 και έτσι πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση.

«Διαστημικό» ήταν το Λαύριο στη 10η αγωνιστική της φετινής Basket League. Υποδέχτηκε τον Ιωνικό και με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Νικαιώτες, σημειώνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, με 95-63, αφήνοντας πια στην τελευταία θέση την Καρδίτσα. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Φλαγκ και Κουζέζογλου, με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά «τρέχοντας» ένα σερί 6-0 στο πρώτο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια, με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει ένα πόντο μπροστά, με το σκορ στο 19-20. Από και πέρα οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους και αφού έφτασαν στο +10 (40-30) ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (40-32).

H ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού. Ανέβασε μάλιστα τη διαφορά στους 20 πόντους στο 25’ (54-34), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 70-41. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ιωνικό να μην μπορεί να ανατρέψει τα δεδομένα, με αποτέλεσμα να υποστεί την ήττα με 95-63.