Σάσαρι – ΠΑΟΚ 82-78: Ήττα-μαχαιριά και τώρα… τρέχει για την πρόκριση! (video)

Ο ΠΑΟΚ έφυγε ηττημένος από την Ιταλία, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σάσαρι και έτσι υπέστη την ήττα με 82-78. Στην τέταρτη περίοδο ανέβασαν «στροφές» οι Θεσσαλονικείς, αλλά δεν ήταν αρκετό, με αποτέλεσμα τώρα να μπαίνουν σε μπελάδες όσον αφορά την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Ηττημένος έφυγε από την Ιταλία ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε από τη Σάσαρι με 82-78, για την 4η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Basketball Champions League. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν τους αρκούσε για να πάρουν τη νίκη και έτσι το ρεκόρ τους πλέον στον όμιλο είναι 1-3, ίδιο με αυτό του αποψινού τους αντιπάλου. Μεγάλο παιχνίδι για τον «δικέφαλο του βορρά» από τον Τζέιλεν Ράιλι, που σημείωσε 20 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση. Αν και κατάφερε να γυρίσει από το αρχικό 5-0 των γηπεδούχων στο 1’, περνώντας μπροστά με 9-10 στο 6’, στο τέλος της περιόδου βρέθηκε και πάλι να χάνει με 19-14.

Μάλιστα τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον «δικέφαλο του βορρά», καθώς η Σάσαρι έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα στο 13’, κάνοντας το σκορ 26-14. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 (36-30), αλλά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας και πάλι διψήφιο προβάδισμα, με το σκορ στο 40-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ωστόσο αν και μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν επαφή με το καλάθι και έτσι στο 30 ήταν ακόμα μπροστά με 63-55.

Μπαίνοντας στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά, έφτασε σε απόσταση «αναπνοής», κάνοντας το σκορ 63-62. Παρ’ όλα αυτά, η Σάσαρι βρέθηκε και πάλι με προβάδισμα επτά πόντων 4’ πριν το φινάλε (73-66) και παρά το γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους δύο (75-73) 1’50’’ πριν το τέλος, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και ηττήθηκαν με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78