Κολοσσός – ΑΕΚ 73-67: Κυρίαρχος στη Ρόδο και 3η νίκη στη Basket League! (video)

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Basket League σημείωσε ο Κολοσσός, που επικράτησε της ΑΕΚ στη Ρόδο με 73-67. Κομβικό αποδείχθηκε για τους γηπεδούχους το δεύτερο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου πέρασαν και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Ο Κολοσσός υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Basket League και κατάφερε να πετύχει την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 73-67. Οι γηπεδούχοι «εξαργύρωσαν» την καλή τους εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σταρκς, που σημείωσε 25 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπορεί να μην κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά από τους γηπεδούχους, ωστόσο διατηρούσε διαρκώς το προβάδισμα και έτσι στο 10’ ήταν μπροστά με 15-20. Μπροστά βρισκόταν και καθ’ όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Κολοσσός με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό, πήγε στα αποδυτήρια με το 33-33.

Η επανάληψη του αγώνα δεν είχε την ίδια εικόνα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό τους και στο 27’ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, κάνοντας το 45-44, ύστερα από ένα σερί με 5-0, μέσα σε ένα λεπτό. Μάλιστα, 6’ πριν το φινάλε η ομάδα της Ρόδου βρέθηκε και στο +6 (63-57), προβάδισμα που αποδείχθηκε καθοριστική, αφού η «Ένωση» δεν μπόρεσε να την ανατρέψει και έτσι ηττήθηκε με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67