EUROBASKET 2022

Το Βέλγιο γνώρισε φιλική ήττα από την... made in USA Γερμανία με 83-87

Η Γερμανία επικράτησε με 83-87 του Βελγίου σε φιλικό αγώνα που έγινε ενόψει Eurobasket 2022, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους 3 NBAers, Σρέντερ, Βάγκνερ και Τάις
Η Γερμανία έδειξε την ποιότητά της, κερδίζοντας εκτός έδρας την... μέλλουσα αντίπαλο της Ελλάδας, Εθνική του Βελγίου με 83-87 σε φιλικό που διεξήχθει στην πόλη Χάσελτ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλου αλλά και του EuroBasket 2022, στο οποίο οι γηπεδούχοι θα βρεθούν στον Α' Όμιλο ενώ οι Γερμανοί στον «δύσκολο» Β'.

Το ματς

Η Γερμανία ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0, φτάνοντας να προηγηθεί μέχρι και με +16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια το Βέλγιο που θα αντιμετωπίσει και η Εθνική μας Ομάδα στα τέλη του Αυγούστου (Κυριακή 28/8 στις 20:00) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 κατάφερε να κάνει άμεσα την ανατροπή, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του (50-46 στο 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους Βέλγους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και τα τελευταία λεπτά, όμως η ποιότητα των Γερμανών και κυρίως του Σρέντερ έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Ο γκαρντ των Χιούστον Ρόκετς τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 7 ασίστ ενώ από κοντά σε απόδοση και ο ανερχόμενος σταρ των Ορλάντο Μάτζικ, Φραντς Βάγκνερ, που... έπαιξε και για τον μεγάλο άτυχο, τον αδερφό του Μόριτς, τελειώνοντας το παιχνίδι με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 50-46, 69-66, 83-87