EuroLeague, Day 25: Μεγάλες νίκες Μονακό και Φενέρμπαχτσε, παραλίγο σύρραξη στο Μιλάνο! (video)

Η νίκη της αήττητης μέσα στο 2022 Φενέρμπαχτσε επί της φορμαρισμένης Αρμάνι στο Μιλάνο ήταν αν μη τι άλλο το αποτέλεσμα της βραδιάς. Μιας βραδιάς που λίγο έλλειψε να γίνει… ροντέο στο φινάλε του αγώνα στο Φόρουμ.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Ερ.Αστέρας – Μονακό 80-91

Μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία της Ευρωλίγκα έκανε η Μονακό στο Βελιγράδι με τους Μονεγάσκους να κλείνουν με απόλυτη επιτυχία, μετά τη νίκη τους στο ΟΑΚΑ τη διπλή αγωνιστική της εβδομάδας και να μπαίνουν για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στα πλέι-οφ. Ο Αστέρας ξεκίνησε εντυπωσιακά αφού με μπροστάρηδες Χόλινς και Ιβάνοβιτς και τη γνωστή σκληρή του άμυνα προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά (45-24) στο 15ο λεπτό και έδειξε ότι θα κάνει περίπατο. Όμως η Μονακό μεθοδικά και με άμυνα ζώνης μπλόκαρε τους γηπεδούχους και αφού μείωσε στους 10 στο ημίχρονο με τον Μοτιεγιούνας (52-42) ισοφάρισε 64-64 στο 30’ και στο τέλος με ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση και άξονα τον Μπέικον προηγήθηκε ακόμη και με 14 πόντους (91-77) πριν το φινάλε.

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Ουόλτερς 4, Μίτροβιτς, Λάζιτς 7 (2), Κάλινιτς 7 (1), Ντρόμπριτς 13 (3), Χόλινς 19 (3), Ιβάνοβιτς 15 (1), Μάρκοβιτς, Ουάιτ 6 (2), Κούζμιτς 7, Τσίρμπες 2

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 7 (1), Μπέικον 17 (1), Τόμας 8 (1), Ντιαλό 9 (1), Μοτιεγιούνας 20 (3), Ουαταρά 8 (2), Αντζουσιτς 8 (1), Χολ 4, Τζέιμς 10 (2)

Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 60-71

Το αήττητό της μέσα στο 2022 συνέχισε η απίστευτη Φενέρμπαχτσε που άλωσε το Μιλάνο με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να συνεχίζει την παράδοση. Θυμίζουμε ότι ο Σέρβος τεχνικός ήταν προπονητής της Βίρτους Μπολόνια μέχρι την περσινή σεζόν και στα πλέι-οφ της ιταλικής λίγκας χωρίς πλεονέκτημα έδρας πήρε τον τίτλο στην ιταλική λίγκα μέσα στο Μιλάνο. Η Φενέρ λοιπόν παρά τις απουσίες των Ντε Κολό, Βέσελι και Σαγιόκ μετά το πρώτο 7λεπτο πήρε τα ηνία του ματς αφού έτρεξε εντυπωσιακό 22-4 επιμέρους σκορ και προηγήθηκε 30-14 στο 13’30’’ με τους Μπούκερ και Γκούντουριτς πρωταγωνιστές. Η Αρμάνι αντέδρασε στην αρχή της 4ης περιόδου όταν και ισοφάρισα 43-43 αλλά η τουρκική ομάδα δεν έχασε το μυαλό της. Με άξονα την άμυνα ξέφυγε 60-53 και στο πιο κρίσιμο σημείο με τρίποντο του Γκούντουριτς έκανε το 65-57 «καθαρίζοντας» το ματς.

Να σημειωθεί ότι με τη λήξη του αγώνα απειλήθηκε σύρραξη επειδή η Φενέρμπαχτσε σκόραρε με τον Μπούκερ στην τελευταία της επίθεση και ενώ οι παίκτες της Αρμάνι δεν έπαιζαν άμυνα κάτι που εξόργισε τους γηπεδούχους. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έγιναν… ένα στο κέντρο του γηπέδου, υπήρχαν σπρωξίματα, ύβρεις, απειλές αλλά τελικά επικράτησε ηρεμία μετά την παρέμβαση παραγόντων των ομάδων και ενώ ο Σάσα Τζόρτεβιτς τα… άκουγε από Χάινς και Ροντρίγκεζ.

Ιδού τι έγινε στο φινάλε

ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 9 (2), Ροντρίγκεζ 3, Ταρζιούσκι, Ρίτσι 5 (1), Χολ 9 (1), Ντιλέινι 11 (2), Ντάνιελς 3 (1), Χάινς 6, Μπεντίλ 12 (2), Ντατόμε 2

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ 5 (1), Ακπινάρ 8 (1), Χένρι 6, Πίερ 6, Γκούντουριτς 17 (2), Φλόιντ 6, Μπούκερ 14 (2), Πολονάρα 8, Ντουβερίογλου 1

Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 70-52

Σε αντίθεση με τον αγώνα στο Κάουνας η Μακάμπι παρουσιάστηκε αλλαγμένη προς το χειρότερο στο Μόναχο και δεν απέφυγε την ήττα χάνοντας εύκολα και τη διαφορά της νίκης της στο ματς του πρώτου γύρου. Η «ομάδα του λαού» που δεν είχε στον πάγκο της τον ασθενή Γιάννη Σφαιρόπουλο με τον Αβί Εβέν σε ρόλο πρώτου προπονητή και το πάλεψε για σχεδόν ένα ημίχρονο. Όμως η Μπάγερν με ομαδικό παιχνίδι στην επίθεση και σκληρή άμυνα πήρε τον έλεγχο του ματς στην 3η περίοδο, ξέφυγε με 55-41 στην αρχή της 4ης (με τη Μακάμπι να τα… σπάει από το τρίποντο έχοντας 1/12 έως εκείνο το σημείο και έφτασε τελικά στην άνετη και σημαντική νίκη.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 8, Τόμας 4, Ουόλντεν 13 (3), Χάντερ 7, Γιάραμαζ 5 (1), Λούτσιτς 9 (1), Τζορτζ 3 (1), Ομπστ 6 (2), Ρούμπιτ 7 (1), Σίσκο, Ραντόσεβιτς 8 (2)

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ουίλμπεκιν 20 (2), Έβανς, Καλέιρο, Ουίλιαμς 3 (1), Ρέινολντς 7, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Τόμας 4, Νάναλι 4, Ζίζιτς 7, Ζιβ 4