Euroleague Day 16: Καταρρέει η Μακάμπι (6η σερί ήττα), μεγάλα ζόρια για Σφαιρόπουλο

Ασφυχτική πίεση στον Γιάννη Σφαιρόπουλο, μετά την 6η συνεχόμενη ήττα, δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις στον πάγκο της «Ομάδας του Λαού».

Αναλυτικά τα παιχνίδια της ημέρας:
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αναντολού Εφές 78-92

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλά το ματς, κερδίζοντας την πρώτη περίοδο με 27-20. Στη συνέχεια ο Σέιν Λάρκιν βρήκε ρυθμό επιθετικά και η Εφές πετυχαίνοντας 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο δεν κοίταξε ξανά πίσω. Η ομάδα του Αταμάν ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς με τον Σκότι Γουίμπλεκιν να είναι απελπιστικά άστοχος.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ουίλμπεκιν 10, Έβανς 12, Καλέιρο 3, Ουίλιαμς 5, Τέιλορ 2, Ρέινολντς 4, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 5, Κοέν, Νάναλι 14, Ζίζιτς 23

Αναντολού Εφές: Λάρκιν 26, Μπομπουά 6, Σίνγκλετον 2, Μπράιαντ 10, Μοερμάν 10, Πλάις 15, Μίτσιτς 4, Άντερσον, Πετρούσεβ, Ντάνστον 7, Σίμον 10

Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 75-53

Εύκολα πανηγύρισε την 4η σερί νίκη της η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, απέναντι στην Μπασκόνια, που ουσιαστικά δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική, σε κανέναν σημείο του αγώνα. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν τα 19 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι φιλοξενούμενοι, έναντι μόλις 7 των αντιπάλων τους. Η Φενέρ ανεβαίνει συνεχώς αγωνιστικά και ψυχολογικά, βλέποντας πλέον τα πλέι οφ να διαφαίνονται πιο καθαρά στον «ορίζοντα»…

Φενέρμπαχτσε: Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαμούτολου 3, Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 17, Χένρι 6, Πίερ 4, Γκούντουριτς 7, Βέσελι 13, Μπούκερ 8, Πολονάρα 15

Μπασκόνια: Λ.Πίτερς, Μπάλντγουιν 5, Σεντεκέρσκις 8, Γκρέιντζερ 8, Φοντέκιο 5, Ίνοτς 14, Κοστέλο 5, Γκιεντράιτις 2, Νοκό 2, Κούρουκς 4

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 73-75

Με πολλές απουσίες παρατάχθηκε η Ρεάλ, που εκτός από τον προπονητή της Πάμπλο Λάσο, δεν είχε στη διάθεσή της και τους Τομά Ερτέλ και Αλμπάλδε. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο οι Μαδριλένοι κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά, μπαίνοντας στα τελευταία 2 λεπτά προηγούμενοι με 8 πόντους. Τα πάντα όμως κρίθηκαν στο τέλος. Με το σκορ στο 69-74 ο Ντατόμε ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε στους 2. Ο Κοζέρ έβαλε μία στις δύο βολές, όμως οι γηπεδούχοι έχασαν το ριμπάουντ. Ο Χάνγκα που πήγε αυτή τη φορά στη γραμμή, αστόχησε και στις 2! Με τη διαφορά στους 3 Η Ρεάλ έστειλε στη γραμμή τον Χολ. Αυτός έβαλε την πρώτη, έχασε επίτηδες την δεύτερη, οι Μιλανέζοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Ντιλέινι από τη γωνία σε σουτ με καλές προϋποθέσεις δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Αρνάνι Μιλάνο: Μέλι 6, Ροντρίγκεζ 10, Ταρζιούσκι, Ρίτσι 6, Χολ 6, Ντιλέινι 9, Ντάνιελς 3, Σιλντς 18, Χάινς 2, Μπεντίλ 6, Ντατόμε 7

Ρεάλ Μαδρίτης: Ουίλιαμς-Γκος 5, Κοσέρ 17, Νούνιεζ, Ράντολφ 4, Ρούντι 10, Χάνγκα 4, Πουαριέ 3, Ταβάρες 5, Γιουλ 12, Γιαμπουσέλ 15, Τέιλορ