Χατάισπορ – Παναθηναϊκός 87-56: Συντριβή για τις «πράσινες» στην Τουρκία!

Πολύ βαριά ήττα με 87-56 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία από τη Χατάισπορ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του EuroCup γυναικών και είδε το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 1-2, την ώρα που η τουρκική ομάδα «ανέβηκε» στο 2-1.

Η έλλειψη ψηλής, ικανής να αναχαιτίσει το inside παιχνίδι των αθλητριών της Χατάι φάνηκε απ’ τα πρώτα λεπτά (έκανε πολύ μεγάλη «ζημιά» η Μπράουν), με τις «πράσινες» να μένουν από νωρίς εκτός... διεκδίκησης της νίκης.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Χατάισπορ μπήκε στα... κόκκινα κι απέκτησε διψήφια διαφορά (20-7) την οποία ανέβαζε διαρκώς, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τη Χατάι στο +20 (31-11), συνεχίζοντας στο ίδιο υψηλό τέμπο και στη συνέχεια. Στο ημίχρονο η ομάδα της Τουρκίας ήταν στο +27, στη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στο +35, με τη Χατάι να βγάζει το πόδι από το... γκάζι στην τελευταία περίοδο, μέχρι το τελικό 87-56.

Διαιτητές: Τσέντερ, Ποβορόζνιουκ, Μαρτσίς

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ (Εκίν Μπας): Έλενμπεργκ-Γουίλεϊ 20 (3), Γκουνάι 2, Ακγκούν 2, Οκτέν 6, Εμιρτεκίν 14 (2), Γιαβούζ, Γκορίνι 21 (5), Ακμπάς, Μπράουν 22 (7ρ.), Λαφατάν, Ντογκάν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Ζιάκα, Σταμάτη, Βηντζιλαίου 6, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη 2, Ριντ 24, Λύμουρα 3 (1), Κωτούλα, Μπουντούρη 2, Στακ 4, Χόλμς 12 (2), Χατζηνικολάου 3 (1).

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56