Euroleague Day 5: Ρεάλ και Μιλάνο νικήτριες στο νήμα, έκανε σεφτέ η Εφές

Κλειστά ματς, ντέρμπι, παιχνίδια που κρίθηκαν στο σουτ ή στις λεπτομέρειες. Από όλα είχε η πρώτη μέρα της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα όπου ξεχώρισαν οι νίκες στο νήμα για Ρεάλ και Μιλάνο και η πρώτη της πρωταθλήτριας Εφές παρά τις απουσίες σημαντικών παικτών.

Ρεάλ – Φενέρμπαχτσε 70-69

Δύο βολές του Βενσάν Πουαριέ 10'' πριν το τέλος έδωσαν στη Ρεάλ τη νίκη απέναντι στη μαχητική αλλά άστοχη στο τέλος Φενέρ με την τουρκική ομάδα να αστοχεί ακριβώς με τη λήξη σε σουτ τριών πόντων του Σαγιόκ. Η "βασίλισσα" έπαιξε δίχως τον Έντι Ταβάρες (εκτάκτως, λόγω γέννησης του παιδιού του) και δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι σε μία Φενέρμπαχτσε που προηγήθηκε ακόμη και με 10 πόντους (39-29 στο 18’) και 67-64 λιγότερο από δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Όμως στο τέλος ο Πουαριέ που έκανε ρεκόρ στα ριμπάουν με 17 (κορυφαία επίδοση στην ιστορία της Ρεάλ στην Ευρωλίγκα) "καπάρωσε" τη νίκη παρότι η Φενέρ προηγήθηκε 67-64 αλλά έχασε καθοριστικά σουτ με τον Χένρι.

ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος 5 (1), Κοσέρ 16 (4), Ερτέλ 10 (1), Ρούντι 6 (2), Αμπάλδε 7 (1), Χάνγκα 6 (2), Βούκτσεβιτς, Αλοσέν 8 (1), Πουαριέ 5, Γιαμπουσέλε 2, Ντιαγιέ 2, Τέιλορ 3 (1)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ 4, Σαγιόκ 5 (1), Μαμούτολου 7 (1), Ντε Κολό 11, Χένρι 9 (1), Πίερ 3 (1), Γκούντουριτς, Βέσελι 10, Μπούκερ 6, Πολονάρα 9 (2), Ντουβερίογλου 5

Εφές - Ουνίξ Καζάν 71-68

Στην Κωνσταντινούπολη η Εφές νίκησε προβλήματα, απουσίες και κακή ψυχολογία μαζί με την μαχητική Ουνίξ για να κάνει σεφτέ μετά από 4 σερί ήττες. Η ομάδα του Αταμάν που έπαιξε δίχως τους τραυματίες Μίτσιτς, Άντερσον Σίμον και Μπαλμπάι κυνηγούσε στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Βρέθηκε πίσω ακόμη και με 7 πόντους (44-51 στο 28’), αλλά με τον Μοερμάν και τον νεοφερμένο Ελάιζα Μπράιαντ προσπέρασε 56-53 και κράτησε διαφορά και νίκη.

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 8 (1), Μπομπουά 14 (2), Σίνγκλετον 2, Μπράιαντ 14 (2), Γκετσίμ, Γκαζί 5 (1), Μοερμάν 10 (2), Πλάις 12, Πετρούσεβ 2, Ντάνστον 4

ΟΥΝΙΞ: Σπισού 3 (1), Τ.Μπράουν 5 (1), Κανάαν 16 (3), Λ.Μπράουν 16 (2), Μπράντλει 4, Χεζόνια 13 (1), Ουζίνσκι 3 (1), Τζεκίρι 8, Μέιο, Βοροντσέβιτς

Ζαλγκίρις - Μπάγερν 73-75

Στο Κάουνας η Ζαλγκίρις γνώρισε και 5η σερί ήττα με τη Μπάγερν να επιστρέφει από το -18 και να παίρνει το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στη σεζόν. Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν δίχως τον Κονγκολέζο σκόρερ Μουντιάι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο αφού προηγήθηκαν ακόμη και με 18 πόντους διαφορά (39-23 στο 18ο λεπτό). Όμως η Μπάγερν που είχε για πρώτη φορά διαθέσιμο τον ηγέτη της Βλαντιμίρ Λούτσιτς βρήκε ρυθμό στην 3η περίοδο και μείωσε ενώ στην 4η προσπέρασε 64-62 (34’) και κράτησε τη νίκη παρά την αστοχία της στις βολές στο τελευταίο λεπτό.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Μπλάζεβιτς 8, Λεκάβιτσιους 17 (1), Νέμπο 12, Καλνιέτις 11 (3), Γιανκούνας, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 3 (1), Κάβανο 6 (2), Γκιφάι 11 (2), Ουλάνοβας 5

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ, Τόμας 15 (1), Ουόλντεν 11 (1), Χάντερ 7, Γιαραμάζ 2, Λούτσιτς 17 (1), Ομπστ, Ρούμπιτ 8, Σίσκο 1, Χίλιαρντ 14 (3)

Μιλάνο – Βιλερμπάν 73-72

Ένα τρίποντο (το μοναδικό του καλάθι στο ματς) του Ντέβον Χολ 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε στην Αρμάνι Μιλάνο τη νίκη απέναντι στη μαχητική Βιλερμπάν με την πρωταθλήτρια Γαλλίας να χάνει διπλή ευκαιρία στο φινάλε για να κερδίσει όμως αστόχησαν τόσο ο Λάιτι σε ελεύθερο τρίποντο όσο και ο Καουντί στο επιθετικό ριμπάουντ.

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας προηγήθηκε ακόμη και με 14 πόντους στο σκορ (40-26 στο ημίχρονο) με σκόρερ τον ασταμάτητο Οκόμπο αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με τους Σιλντς και Μέλι στην τελευταία περίοδο.

ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 14 (2), Ροντρίγκεζ 4, Ταρζιούσκι, Ρίτσι 10 (3), Χολ 3 (1), Ντιλέινι 12 (2), Μήτογλου 2, Ντάνιελς, Σιλντς 15 (1), Χάινς 7, Ντατόμε 6

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 25 (3), Τζόουνς 12 (2), Καουντί 6 (2), Λακόμπ 2, Ντιό 3 (1), Γκιστ 5 (1), Φαλ 4, Οσετκόβσκι 6 (2), Λάιτι 2, Χάουαρντ 3 (1), Αντετοκούνμπο 4