NBA Finals: Περίπατος των Bucks (120-100) με 41 πόντους του Αντετοκούνμπο

Αγριεμένα τα "ελάφια" κατάπιαν τους "ήλιους" στον πρώτο τελικό ΝΒΑ στο Μιλγουόκι μετά από 47 χρόνια!
Σχετικά Άρθρα
Ζωντανοί στο κυνήγι του δαχτυλιδιού έμειναν οι Milwaukee Bucks στον 3ο τελικο του ΝΒΑ, πρώτο στο σπίτι τους μετά από σχεδόν μισό αιώνα αφού διέλυσαν 120-100 τους Phoenix Suns και μείωσαν τη σειρά σε 2-1 με τον επόμενο, 4ο τελικό θα είναι προγραμματισμένος να γίνει ξανά εντός έδρας τα ξημερώματα της προσεχούς Πέμπτης.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ οι Bucks ήταν ασταμάτητοι με κορυφαίο, ποιον άλλο, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος σταμάτησε στους 41 πόντους μαζί με 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Ο Greek Freak δεν είχε αντίπαλο αφού τελείωσε τον αγώνα με 14/21 δίποντα και (κυρίως) 13/17 βολές διαλύοντας κάθε αμυντικό σχέδιο των Suns.

Συμπαραστάτες του Giannis ήταν οι Jrue Holiday με 21 πόντους και 9 ασίστ και Khris Middleton με 18 πόντους ενώ από τους Phoenix Suns προσπάθησαν Paul (19), Crowder (18) και Ayton (18) ενώ ο αρχισκόρερ τους Devin Booker τα... έσπασε με 3/14 σουτ εντός πεδιάς και μόλις 10 πόντους.

Όσο για το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού οι Bucks στη 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 35-17 και νέο 38-31 στην 3η περίοδο "καθάρισαν" τη νίκη κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και έχοντας 20 έναντι 2 των Suns πόντους δεύτερης ευκαιρίας.